Szlaki i trasy turystyczne

Oferta

Przez teren Sejneńszczyzny wytyczonych zostało kilkanaście szlaków turystycznych pieszych rowerowych, kajakowych oraz jeden szlak konny. Pierwsze trasy wytyczone zostały przez suwalski oddział Polskiego Towarzystwa Krajobrazowego (obecnie PTTK) w 1933 roku – prowadziły z Suwałk nad jezioro Wigry.

Przykładowe szlaki:

"Suwalski Gigant" (znaki czerwone)

to najdłuższy szlak turystyczny na Suwalszczyźnie (ponad 200 km). Jego początek znajduje się w dolinie górnej Biebrzy, następnie biegnie przez Puszczę Augustowską, Sejny, Pojezierze Wschodniosuwalskie, kierując się w stronę Puszczy Romnickiej i Gołdapi. Jest wart szczególnego polecenia, ponieważ „zamknięta” jest w nim esencja Suwalszczyzny – kulturowa, krajobrazowa i przyrodnicza.

"Szlak Dziesięciu Jezior" (znaki niebieskie, 35 km)

Rozpoczyna się w Wigierskim Parku Narodowym, biegnie przez Maćkową Rudę, Karolin, Giby, kończy w Sejnach. Polecany jest nie tylko do turystyki pieszej czy rowerowej, ale zimą również do narciarstwa biegowego.

"Pierścień rowerowy Suwalszczyzny"

Jest jednym z głównych szlaków rowerowych Suwalszczyzny. Na terenie powiatu sejneńskiego część północna „Pierścienia” prowadzi przez m.in. Żegary i Puńsk, a południowa – przez Giby i Berżniki.

Partnerzy Stowarzyszenia „Sejneńszczyzna”

Pogoda