Gospodarstwo Agroturystyczne – Buda Ruska – Piotr Malczewski

Gospodarstwo Agroturystyczne – Buda Ruska – Piotr Malczewski

Adres | Buda Ruska 2, 16-503 Krasnopol

Kwatera agroturystyczna na 12 osób na brzegu Czarnej Hańczy w Budzie Ruskiej, sala na 80 osób. Tradycyjna czarna rosyjska bania (łaźnia).

Ponad to: organizacja warsztatów fotograficznych, galeria fotografii (bezpłatna, 2-3 wystawy rocznie), pokazy slajdów z opowieścią.

BUDA RUSKA  – wieś w gminie Krasnopol (powiat Sejny). Położona nad Czarną Hańczą na granicy Wigierskiego Parku Narodowego. Do Klasztoru w Wigrach jest – 10 km, do Suwałk i do Sejn – 20 km. Od wsi Maćkowa Ruda – 3 km.

Wieś powstała ok 1784 roku jako jedna z pierwszych wsi staroobrzędowców na tym terenie.

Wcześniej nosiła nazwę Budzisko Moskale i Budzisko Porzecze. Około 1880 roku liczyła 39 domów i 226 mieszkańców, ale w 1968 roku mieszkały tu już tylko 4 rodziny. Obecnie wieś ma luźną zabudowę rzędową i kolonijną i liczy 32 domy. W 2011r. mieszkały tu 3 rodziny staroobrzędowców.

 Najciekawszym i najstarszym budynkiem we wsi jest drewniana chałupa nr 16 z lat 20-ch XX wieku. Położona jest na brzegu Czarnej Hańczy. Posiada asymetrycznie zbudowany bardzo ozdobny ganek – werandę z kolorowymi szybkami oraz dekoracyjne, ażurowe nadokienniki oraz płycinowe okiennice i narożniki. Nad rzeką stoi niewielki drewniany budynek tradycyjnej rosyjskiej czarnej bani (łaźni) funkcjonującej do dziś.

Obecnie w domu tym mieszka Piotr Malczewski – fotograf, podróżnik , twórca ogólnopolskich warsztatów fotograficznych Fotografia Przyroda i Czary (od 2002r.)

W domu znajduje się kwatera agroturystyczna, możliwość wyżywienia, przewodnictwa, kąpieli w bani.

W gospodarstwie w dawnym budynku chlewa znajduje się działająca od 2001 roku galeria fotografii, gdzie oprócz wystaw odbywają się pokazy slajdów z opowieścią m. in. o przyrodzie Polski i regionu oraz z Podróży na Syberię, do Mongolii, Skandynawii.

Ponadto we wsi znajduje się galeria rzeźbiarza A. Nawrata.

Na początku wsi znajduje się ekologiczne gospodarstwo Uli i Zbyszka Terleckich oferujące:

-przyzagrodowe pole namiotowe położone na brzegu Czarnej Hańczy,

-sauna fińska ,

-wyżywienie na bazie własnych produktów,

-noclegi w drewnianych domkach nad rzeką,

-organizacja imprez integracyjnych,

-organizacja spływów kajakowych na rzekach: Czarna Hańcza, Marycha, Rospuda.