Gospodarstwo Agroturystyczne – Buda Ruska – Piotr Malczewski
Gospodarstwo Agroturystyczne – Buda Ruska – Piotr Malczewski
Adres | Buda Ruska 2, 16-503 Krasnopol
- tel. kom.: 604 654 868 lub 509 320 229
- www: www.piotrmalczewski.com
Kwatera agroturystyczna na 12 osób na brzegu Czarnej Hańczy w Budzie Ruskiej, sala na 80 osób. Tradycyjna czarna rosyjska bania (łaźnia).
Ponad to: organizacja warsztatów fotograficznych, galeria fotografii (bezpłatna, 2-3 wystawy rocznie), pokazy slajdów z opowieścią.
BUDA RUSKA – wieś w gminie Krasnopol (powiat Sejny). Położona nad Czarną Hańczą na granicy Wigierskiego Parku Narodowego. Do Klasztoru w Wigrach jest – 10 km, do Suwałk i do Sejn – 20 km. Od wsi Maćkowa Ruda – 3 km.
Wieś powstała ok 1784 roku jako jedna z pierwszych wsi staroobrzędowców na tym terenie.
Wcześniej nosiła nazwę Budzisko Moskale i Budzisko Porzecze. Około 1880 roku liczyła 39 domów i 226 mieszkańców, ale w 1968 roku mieszkały tu już tylko 4 rodziny. Obecnie wieś ma luźną zabudowę rzędową i kolonijną i liczy 32 domy. W 2011r. mieszkały tu 3 rodziny staroobrzędowców.
Najciekawszym i najstarszym budynkiem we wsi jest drewniana chałupa nr 16 z lat 20-ch XX wieku. Położona jest na brzegu Czarnej Hańczy. Posiada asymetrycznie zbudowany bardzo ozdobny ganek – werandę z kolorowymi szybkami oraz dekoracyjne, ażurowe nadokienniki oraz płycinowe okiennice i narożniki. Nad rzeką stoi niewielki drewniany budynek tradycyjnej rosyjskiej czarnej bani (łaźni) funkcjonującej do dziś.
Obecnie w domu tym mieszka Piotr Malczewski – fotograf, podróżnik , twórca ogólnopolskich warsztatów fotograficznych Fotografia Przyroda i Czary (od 2002r.)
W domu znajduje się kwatera agroturystyczna, możliwość wyżywienia, przewodnictwa, kąpieli w bani.
W gospodarstwie w dawnym budynku chlewa znajduje się działająca od 2001 roku galeria fotografii, gdzie oprócz wystaw odbywają się pokazy slajdów z opowieścią m. in. o przyrodzie Polski i regionu oraz z Podróży na Syberię, do Mongolii, Skandynawii.
Ponadto we wsi znajduje się galeria rzeźbiarza A. Nawrata.
Na początku wsi znajduje się ekologiczne gospodarstwo Uli i Zbyszka Terleckich oferujące:
-przyzagrodowe pole namiotowe położone na brzegu Czarnej Hańczy,
-sauna fińska ,
-wyżywienie na bazie własnych produktów,
-noclegi w drewnianych domkach nad rzeką,
-organizacja imprez integracyjnych,
-organizacja spływów kajakowych na rzekach: Czarna Hańcza, Marycha, Rospuda.